14 września, 2022

Płyta, fornir, a może beton? Najpopularniejsze materiały, z których robi się meble kuchenne

Urządzasz mieszkanie lub planujesz remont kuchni? Przed tobą kilka ważnych decyzji! Zanim wybierzesz jedną z naszych kolekcji frontów, zaplanuj kuchnię od środka.

Przymierzasz się do zakupu kuchni? Kolor i styl to nie wszystko. Zanim zamówisz meble, przejrzyj najpopularniejsze materiały. To z czego zrobione są meble, wpływa na ich cenę i trwałość.

Korpusy, jakie wybrać? 

Większość stolarzy oraz w zasadzie wszyscy producenci mebli modułowych korpusy szafek kuchennych (ścianki i półki w środku) tworzą z foliowanej płyty MDF lub fornirowanej płyty wiórowej. W podstawowej wersji korpusy są białe. Dostępne są również (zwykle za dopłatą) korpusy w innych, podstawowych odcieniach - ciemnobrązowych (np. IKEA) oraz szarych i odcieniu jasnego drewna. 

Osobny zupełnie temat to meble metalowe. Pierwotnie widywane w zasadzie wyłącznie w kuchniach przemysłowych, z uwagi na swój industrialny charakter, coraz częściej wykorzystywany jest do aranżacji kuchni w stylu loftowym.

Fronty szafek kuchennych

Znacznie większy wybór mamy podczas wyboru frontów kuchennych. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo materiałów naturalnych i drewnopodobnych, a ich kolorystyka jest w zasadzie dowolna. 

Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji frontów kuchennych jest płyta wiórowa. Swoją popularność zawdzięcza głównie niskiej cenie i bardzo bogatej kolorystyce. Płyty mogą być pokryte folią, fornirem lub lakierem. 

Pokryta folią płyta niestety nie najlepiej radzi sobie w styczności z wilgocią - okleina z czasem “odchodzi”, a płyta się kruszy. Ze względu na swoją delikatną strukturę, wykorzystuje się ją wyłącznie do produkcji prostych mebli, bez frezowania i zaokrągleń. 

Dużo trwalsza od płyty wiórowej jest płyta MDF. Dobrze zaimpregnowana płyta posłuży nam równie długo co drewno, a jest od niego znacznie tańsza.

Do produkcji frontów kuchennych wykorzystuje się także lite drewno - zwykle dębowe lub bukowe. To jednak jedno z najdroższych rozwiązań na rynku.

Struktura i kolor szafek kuchennych

Na wygląd i trwałość mebla wpływa nie tylko materiał, z którego jest wykonany, ale także (a może przede wszystkim), czym zostaną pokryte. I tu znów pełna dowolność. 

Najtańszą opcją jest folia, którą nakłada się w procesie obróbki cieplnej. Oklejona folią płyta ma gładką fakturę. I mimo plusów jak szeroka gama kolorystyczna czy liczne warianty imitacji drewna, kamienia czy betonu, to niestety ten rodzaj wykończenia nie przetrwa w Twojej kuchni długich lat ze względu na swoją delikatną strukturę. 

Rozwiązaniem, które jest doceniane ze względu na walory trwałości jest malowanie i lakierowanie płyty MDF. Jest to jedno z najpopularniejszych wykończeń, fronty są bardzo trwałe, odporne na ścieranie i łatwe w utrzymaniu czystości. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór w zasadzie dowolnego koloru frontów.

Bardzo popularnym, trwałym i przede wszystkim estetycznym rozwiązaniem jest fornir. To idealne rozwiązanie dla tych, którym marzą się meble z widocznym drewnianym sznytem. Płyta fornirowana to naturalna warstwa drewna (ok 0,5-0,8 cm), którą klei się na płytę. Dzięki temu front zachowuje piękną strukturę drewna - z jego naturalnymi wybarwieniami i usłojeniem. 

Zobacz fronty z kolekcji UNI VERN w odcieniu naturalnego dębu prostosłoistego lub fronty z kolekcji DEEPU w odcieniu wędzonego dębu wykończonego olejem.

Tych, którzy mają w sobie więcej odwagi i chcieliby zrezygnować z drewna oraz nieśmiertelnej, gładkiej bieli, z pewnością zainteresują fronty pokryte stalą, mosiądzem czy betonem. Takie eksperymenty to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu industrialnym czy bardzo modnym ostatnio stylu boho. 

Do eleganckich wnętrz polecamy fronty z kolekcji UNI BRASS pokryte mosiądzem. Mosiężne wykończenia w połączeniu z kamieniem spiekanym lub prawdziwym granitem, dodadzą kuchni eklektycznego sznytu.

Coraz częściej płyty MDF pokrywa się także linoleum, które jest trwałe i ma bardzo bogatą ofertę kolorów. Ten ciekawy, naturalny materiał nadaje kuchni wyjątkowe wrażenie ciepła i miękkości. Jest również bardzo odporny na wgniecenia i ścierani oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

Z czego blat do kuchni?

Kuchenny blat to obszar najbardziej narażony na wpływ zmian temperatur, wilgoć czy intensywną barwę rozlanego, czerwonego wina. Jak wobec tego wybrać materiał, z którego powinien być zrobiony, by cieszył oko i był praktyczny? Dobierz blat do stylu wnętrza i… stylu życia. 

Blat kuchenny z laminatu kojarzy Ci się z wątpliwej urody płytą udającą lastrico lub drewno? Błąd! Od kilku sezonów jednobarwny laminat jak np Laminat Fenix, dopasowany kolorystycznie do mebli króluje w kuchniach o minimalistycznej formie. 

Od blisko dekady w wielu polskich kuchniach inspirowanych stylem skandynawskim pojawia się ponadczasowe drewno. Blaty z bloków drewna (zwykle dębowego lub bukowego) są odpowiednio impregnowane woskiem lub olejem, dzięki temu są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Ociepla wnętrze, nadaje wnętrzu przytulności. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest dość podatne na intensywne barwy i światło słoneczne, więc z czasem może zmienić swój kolor. 

Do wnętrz minimalistycznych, w których meble są tłem pięknie pasują blaty z konglomeratu, czyli naturalnej mieszanki minerałów i żywicy. Są wyjątkowo trwałe, odporne na wodę i ścieranie, a dzięki plastycznej formie, mogą przyjmować najciekawsze kształty. 

Jeżeli zależy Ci na eleganckim, klasycznym wykończeniu, pomyśl o kamieniu. Granit jest bardzo trwały, a dzięki bogatej kolorystyce można go dopasować do niemal każdego stylu. My radzimy kojarzący się z luksusem blat kamienny dobrać do mebli w stylu prowansalskim lub rustykalnym. 

A może marzysz o przełamaniu wnętrza niecodziennym rozwiązaniem? Pomyśl o zyskującej coraz większą popularność stali. Jej szlachetna, chłodna forma idealnie uzupełni nowoczesną w formie kuchnię.

Udostępnij post:
Nasze fronty są spersonalizowaną, ale przystępną cenowo rzemieślniczą alternatywą dla ujednoliconej produkcji. Rezultatem jest kuchnia będąca połączeniem podstawowych elementów IKEA METOD i nowoczesnych frontów kuchennych Frontson.
Newsletter
Newsletter
Newsletter
Frontson © 2022 – 2024 All Rights Reserved
Wykonanie: expertwww.pl
crosschevron-downchevron-leftchevron-right