16 sierpnia, 2021

Meble od stolarza czy meble modułowe do kuchni - za i przeciw

Czym różnią się jedne od drugich? Jakie są zalety gotowych mebli i tych “na zamówienie”? Sprawdźmy.

Wyposażenie kuchni to jeden z najbardziej kosztownych elementów budżetu podczas urządzania lub remontu mieszkania. Wybierając meble do kuchni stajemy przed podstawowym wyborem - czy decydować się na zamówienie mebli kuchennych u stolarza czy wybrać meble modułowe z sieciówki. Czym różnią się jedne od drugich? Jakie są zalety gotowych mebli i tych “na zamówienie”? Sprawdźmy. 

Zestaw mebli kuchennych z marketu 

Najtańszą opcją podczas urządzania kuchni są meble w zestawach. Dostępne niemal od ręki zestawy kupić można zarówno przez internet jak i w popularnych marketach budowlanych. Co zyskujemy wybierając gotowe zestawy mebli kuchennych? 

Przede wszystkim oszczędność. Meble do kuchni w zestawach, jeżeli dobrze przeszperamy sieć i trafimy na wyprzedaż to koszt kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Taki zestaw można złożyć samemu, więc odpadają również koszty montażu. 

Kupując gotowy zestaw mebli kuchennych musimy się jednak pogodzić z faktem, że nie mamy w zasadzie żadnego wpływu na wygląd, układ i wymiary szafek. Zestawy sprzedawane są w standardowych rozmiarach ( zwykle ok. 2,5 - 3m zabudowy), składają się z podstawowych szafek z półkami. Jeżeli planujemy zabudowę niewielkiej kuchni o nietypowych wymiarach, raczej nie uda nam się optymalnie zagospodarować przestrzeni. W zestawach mebli są już uwzględnione także uchwyty i elementy wyposażenia w środku, więc kuchni nie można personalizować. 

Za niską ceną mebli w zestawach niestety zwykle idzie również ich nie najlepsza jakość. To raczej nie są meble na lata. Wykonana z tanich płyt meblowych zabudowa będzie podatna zarówno uszkodzenia mechaniczne, jak i obecną w kuchni wilgoć. Na takie meble powinni się decydować więc Ci, którzy z kuchni korzystają rzadko.

Meble modułowe do kuchni 

Jeżeli chcemy mieć większy wpływ zarówno na wygląd jak i układ szafek kuchennych, możemy zdecydować się na meble modułowe. (np. popularną kolekcję IKEA METOD). Systemy mebli modułowych tworzy kilkanaście do kilkudziesięciu elementów, z których można samodzielnie lub z pomocą sprzedawcy stworzyć zindywidualizowane zestawy mebli kuchennych. Kupujący może zaprojektować zarówno układ szafek, jak i ich wyposażenie. W zależności od producenta mamy do dyspozycji od kilku do kilkunastu wymiarów szafek (wiszących i stojących), które dodatkowo można wyposażyć w ułatwiające korzystanie rozwiązania - systemy wewnętrzne, dodatkowe kosze, szuflady samodomykające, szafki typu cargo, wewnętrzne oświetlenie. 

Decydując się na zakup mebli modułowych mamy także większy niż w przypadku mebli kuchennych w zestawie wpływ na to, jak ostatecznie kuchnia będzie wyglądać. Do korpusów mebli modułowych możemy dopasować fronty meblowe, wybierając spośród kilkunastu kolorów frontów kuchennych oraz wybrać elementy dekoracyjne typu uchwyty i oświetlenie kuchenne. Blaty kuchenne zwykle kupuje się z przyciętych bloków, które dopasowywane są na miejscu, po zamontowaniu szafek. 

Moduły, fronty kuchenne czy elementy wyposażenia zwykle dostępne są od ręki (np. w IKEA), dlatego jest to z pewnością rozwiązanie dla tych, którym zależy na czasie. Musimy się jednak pogodzić z faktem, że projektując kuchnię modułową skazujemy się na nieco mniejszy wybór frontów, niż np. w przypadku zamówienia mebli u stolarza. 

Zaprojektowanie kuchni z mebli modułowych tak, aby spełniały wszystkie oczekiwania korzystających, wymaga także pewnej gimnastyki i często pomocy stolarza, który przytnie za duży moduł lub będzie musiał zaprojektować dodatkowe półki w miejscu, gdzie szafek modułowych już nie sposób wykorzystać. (O tym jak zaprojektować układ szafek mebli kuchennych piszemy w innym wpisie). To może generować dodatkowe koszty, których na etapie projektowania i zakupu mebli nie braliśmy pod uwagę.

Meble kuchenne na zamówienie 

Meble kuchenne od stolarza to nadal jedno z najpopularniejszych rozwiązań, po który sięgają inwestorzy planujący urządzenie kuchni. Jakie są podstawowe zalety tego rozwiązania? Meble kuchenne pod wymiar pozwalają najlepiej dopasować zabudowę zarówno do wymiarów i kształtu pomieszczenia, jak i gustu właścicieli. Zabudowa przez stolarzy daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza (uwzględnia takie “przeszkadzajki” jak kominy, okna, niewymiarowe wysokości), dzięki czemu pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie nawet najmniejszej przestrzeni. 

Ponieważ meble tworzone są na zamówienie, dają znacznie większe możliwości jeżeli chodzi o dobór kolorów frontów kuchennych, uchwytów, elementów wyposażenia w środku - nie jesteśmy skazani na często wąską ofertę mebli gotowych. 

Jakie są minusy mebli kuchennych na zamówienie? Przede wszystkim czas oczekiwania. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rozwiązań, na meble od stolarza będzie trzeba poczekać od kilku do kilkunastu tygodni. Jest to również rozwiązanie zwykle (choć nie zawsze) nieco droższe niż kuchnia z gotowych elementów.

Fronty na zamówienie do mebli modułowych

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród tych, którzy szukają budżetowych rozwiązań, a jednak chcieliby mieć kuchnię “inni niż wszyscy” jest zakup kuchni modułowej w IKEA, ale zamówienie frontów kuchennych u stolarzy lub niewielkich manufaktur, które specjalizują się w ich produkcji. Co zyskujemy zamawiając fronty kuchenne u innych producentów? Przede wszystkim unikalny wygląd mebli - ich większy wybór i niecodzienne rozwiązania pozwala dobrać fronty do stylu wnętrza i potrzeb korzystających. I tu pojawia się Frontson z nową perspektywą i jakością.

Udostępnij post:
Nasze fronty są spersonalizowaną, ale przystępną cenowo rzemieślniczą alternatywą dla ujednoliconej produkcji. Rezultatem jest kuchnia będąca połączeniem podstawowych elementów IKEA METOD i nowoczesnych frontów kuchennych Frontson.
Newsletter
Newsletter
Newsletter
Frontson © 2022 – 2024 All Rights Reserved
Wykonanie: expertwww.pl
crosschevron-downchevron-leftchevron-right