17 czerwca, 2021

Jak wymierzyć kuchnię przed zamówieniem?

Planujesz zakup nowej kuchni lub chciałbyś odświeżyć wygląd starej? Zanim sięgniesz po plannera IKEA lub zechcesz złożyć zamówienie u nas, musisz dokonać bardzo szczegółowego pomiaru.

Jak wymierzyć kuchnię przed zakupem mebli i wymianą frontów? Przeczytaj.

Przygotuj się! 

Zanim zaczniesz pomiary, przygotuj: 

  • miarkę 
  • składany kątownik
  • poziomicę
  • o ile to możliwe - plany lub rzut mieszkania/domu wraz z projektem instalacji.

Wymiana frontów w systemie IKEA 

Jeżeli chcesz wymienić stare fronty w szafkach IKEA lub zakupić drzwi do systemu IKEA METOD do nowych szafek, sprawa jest dość prosta. Wystarczy wymierzyć szerokość szafek dolnych i górnych oraz dodatkowo wysokość szafek pod sprzęt AGD oraz szuflad. Nasze fronty mają wycięcia dostosowane do zawiasów IKEA, więc nie musisz dodatkowo mierzyć wnętrz szafek. 

Planujesz zamówienie maskownic do korpusów? Pamiętaj by wymierzyć również ściany boczne (wysokość oraz głębokość) mebli oraz wysokość cokołów (wysokość nóżek szafek od podłogi do mebli).

Wymiana frontów w meblach na wymiar lub u innego producenta 

Jeżeli chciałbyś wymienić fronty w innych niż szafkach IKEA Metod, wymierz szczegółowo szerokość i wysokość każdej szafki i szuflady. O ile w przypadku szafek IKEA, niewielkie kilkumilimetrowe błędy w pomiarach, jesteśmy w stanie wyłapać (dopasować wymiar pod odpowiedni moduł w systemie), o tyle w przypadku szafek na wymiar nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Dodatkowo pomiary przed zamówieniem możesz uzupełnić o rysunek lub dokumentację fotograficzną, która pomoże w dopasowaniu frontów podczas zamówienia.

Chciałbyś pomiar skonsultować z naszym ekspertem? Umów się na konsultacje online lub pomiarowanie w mieszkaniu.

Wymiana blatu kuchennego 

Wbrew pozorom to nieco trudniejsze niż pomiar w przypadku wymianu frontów. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed wymianą blatu? Wszystko zależy od tego, czy planujesz zamówienie blatu dociętego na wymiar czy chciałbyś zamówić blok i dociąć go na miejscu (zwykle w przypadku blatu drewnianego). 

W przypadku zakupu blatu z bloków, najważniejszą zmienną, na którą musisz zwrócić uwagę, to jego grubość (wysokość blatu). Najlepiej by była zbliżona do grubości poprzedniego, tak by była dopasowana do wysokości płyty grzewczej, płytek na ścianie, a jeżeli w kuchni jest okno, także parapetu. Przed zamówieniem blatu kieruj się wysokością od korpusu do tafli płyty grzewczej - powierzchnia płyty i blatu powinna być równa lub możliwie zbliżona. Dodatkowo pamiętaj o wymierzeniu głębokości szafek (wymiar ścian bocznych korpusów). 

Mierząc długość blatu zwróć uwagę, w którym miejscu będzie łączenie poszczególnych bloków. Odradzamy ich łączenie w miejscach najbardziej widocznych oraz w miejscach wycięć (np. na wysokości otworów na kuchenkę czy zlew). Spróbuj dobrać długość bloków tak, by swobodnie połączyć je w całość. 

Jeżeli chcesz zamówić blat kuchenny na wymiar (np. z kamienia czy konglomeratu) to oprócz jego wysokości, musisz szczegółowo rozrysować wszelkie załamania (komin, instalacja) oraz dodatkowo otwory na zlew i kuchenkę. Pamiętaj o uwzględnieniu także:  średnicy baterii (jeżeli będzie montowana do blatu) oraz ewentualnie montowanych nablatowo gniazdek z prądem. 

Ważne! Bez względu na to, czy zamawiasz blat na wymiar czy z bloku koniecznie sprawdź, czy wszędzie są kąty proste. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Sprawdź kąty na długości co najmniej 60 centymetrów od rogu.

Jak wymierzyć kuchnię przed zamówieniem mebli?

Chcesz zamówić całą kuchnię? Od korpusów, przez sprzęt, po wykończenie? Przed Tobą bardzo ważne zadanie. Zanim zasiądziesz do planera IKEA, by wybrać szafki i sprzęt, przygotuj układ pomieszczenia. Co i jak mierzyć? 

Wysokość pomieszczenia - wysokość pomieszczenia mierzymy od podłogi do sufitu. Jeżeli dokonujesz pomiaru przed położeniem podłogi (np. w mieszkaniu w stanie deweloperskim), od wysokości należy odliczyć grubość podłogi, którą planujesz położyć (podkład + panele lub klej + grubość kafelek). 

Wysokość pomieszczenia warto zmierzyć w kilku miejscach - tuż przy ścianie oraz około 60 cm od ścian, by upewnić się, że sufit i podłoga są równe. Ma to bardzo istotne znaczenie szczególnie, jeżeli planujesz powiesić szafki pod samym sufitem. 

Upewnij się, że podłoga jest równa. Co prawda, przy montażu można nieco skorygować niewielkie nierówności, jednak w przypadku dużych wahnięć w poziomach, szafki mogą się chwiać, a korpusy wyginać. 

W kuchni jest okno? Zmierz wysokość od podłogi do parapetu. Zaznacz na rysunku, jeżeli pod parapetem jest kaloryfer. Zwróć uwagę, na którą stronę otwiera się okno. 

Długość ścian - długość ścian warto zmierzyć na kilku wysokościach - przy podłodze, na wysokości ok 70 oraz 200 cm od podłogi. Uwzględnij przy tym wszelkie wyłomy i skosy (np. wystający komin, skrzynki z instalacją.) Szczegółowy pomiar w kilku miejscach pozwoli “wyłapać” ewentualne nierówności ścian. W kuchni montowane będą drzwi? Uwzględnij w pomiarach szerokość framugi. 

Instalacja elektryczna - sprawdź rozłożenie gniazdek i podpięcie do sprzętu. Gniazdka za kuchenką, piekarnikiem lub zmywarką powinny znaleźć się na wysokości ok 30 - 50 cm od podłogi, a to za lodówką na wysokości ok 1m. Planujesz montaż okapu? Zadbaj, by gniazdko najbliżej komina zainstalowane było na wysokości ok 2m. 

W kuchni korzystać będziesz także z wielu sprzętów małego AGD. Gniazdka na ścianie między meblami powinny być zainstalowane na wysokości ok. 120 cm. 

Podpięcie wody - uwzględnij w pomiarowaniu (i docelowo na rysunku w plannerze IKEA) podpięcie wody i odpływ. Jego ulokowanie zdeterminuje układ w zasadzie całej kuchni, bo od niego zależy, gdzie zainstalowany zostanie zlew i zmywarka. 

Piony, poziomy i kąty - zmierz pion ścian w kilku miejscach (co ok 30 cm). Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto także sprawdzić poziom podłogi oraz koniecznie należy upewnić się, że ściany oraz łączenie ścian z sufitem ma kąt prosty na długości co najmniej 60 cm (w przypadku szafek stojących) oraz 30 cm szafek wiszących. 

Ufff… to już wszystko. Pomiary wykonane? Czas drugi krok, czyli planowanie kuchni w plannerze. O tym, jak przebrnąć przez projektowanie kuchni IKEA Metod przeczytacie w innym naszym wpisie.

Udostępnij post:
Nasze fronty są spersonalizowaną, ale przystępną cenowo rzemieślniczą alternatywą dla ujednoliconej produkcji. Rezultatem jest kuchnia będąca połączeniem podstawowych elementów IKEA METOD i nowoczesnych frontów kuchennych Frontson.
Newsletter
Newsletter
Newsletter
Frontson © 2022 – 2024 All Rights Reserved
Wykonanie: expertwww.pl
crosschevron-downchevron-leftchevron-right