18 czerwca, 2021

Projektujemy kuchnię modułową - jak korzystać z plannera IKEA METOD

Urządzasz mieszkanie lub planujesz remont kuchni? Przed tobą kilka ważnych decyzji! Zanim wybierzesz jedną z naszych kolekcji frontów, zaplanuj kuchnię od środka.

Dziś postaramy się przeprowadzić Cię przez cały proces projektowania kuchni modułowej METOD. Jak korzystać z plannera kuchni IKEA? Oto nasz poradnik krok po kroku.

Krok 1. Przed przystąpieniem do projektowania 

Przed przystąpieniem do projektowania kuchni, należy ją bardzo szczegółowo wymierzyć. Pomiarowaniu kuchni poświęciliśmy cały wpis, zajrzyj do niego, a dowiesz się, jak przygotować rzut pomieszczenia. 

Krok 2. Rozrysowujemy pomieszczenie w plannerze. 

Aby zacząć projektowanie kuchni METOD, należy zarejestrować się na podstronie IKEA Kitchen Planner i wprowadzić wszelkie dane dotyczące wymiarów i układu pomieszczenia. To najważniejszy i wymagający największej uwagi etap, ponieważ decyduje o rozłożeniu sprzętów i szafek w kuchni. Nawet najmniejsza pomyłka na tym etapie, może podczas montażu przysporzyć kłopotów i kosztów, gdy okaże się np. że wybrana szafka się nie mieści i trzeba będzie ją zwracać lub przycinać. 

Zwróć uwagę na wszelkie niuanse: kształt kuchni, układ ścian, miejsce gniazdek i podpięć wody, wysokość pomieszczenia i parapetów, kominy i lokalizację wentylacji. 

Krok 3. Planujemy układ mebli 

Planowanie układu mebli to tak naprawdę planowanie jej podstawowych funkcji. Już teraz należy przemyśleć, jak w przyszłości zamierzamy z niej korzystać. Jakie są nawyki domowników? Czy z kuchni korzystać będą na raz więcej niż dwie osoby? Czy przyrządzane będą wszystkie posiłki czy raczej wyłącznie nieskomplikowane śniadania? Przy domownicy lubią przyjmować gości i gotować w grupie? 

Planując układ szafek przemyśl: czy zależy Ci na przestrzeni do pracy (blat roboczy) czy do przechowywania (wysoka zabudowa). Jakie są Twoje nawyki zakupowe? Czy potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania produktów spożywczych czy naczyń? Czy w kuchni musi się znaleźć miejsce do przechowywania sprzętów typu mop, odkurzacz czy pralka? 

Oprócz zdefiniowanych potrzeb istotne jest również zaplanowanie układu kuchni pod kątem etapów przygotowywania posiłków. W tym celu zwykle obszar roboczy dzieli się na strefy: przechowywania (szafki/lodówka), zmywania (zlew), przygotowywania (przestrzeń do pracy) i gotowania. Taki ciąg pracy pozwala oszczędzać czas i zbędne krążenie po kuchni w poszukiwaniu potrzebnej właśnie przyprawy czy łyżki. 

Krok 4. - wybór sprzętu kuchennego i wyposażenia szafek

Po zaplanowaniu “szkieletu” kuchni czas na wybór sprzętów i wyposażenia szafek. Wybór sprzętu AGD to także kwestia indywidualna i zależy nie tylko od naszych potrzeb, ale także możliwości finansowych. Zacznijmy jednak od funkcjonalności. Jeżeli planujesz prowadzić otwarty dom, często gościć znajomych lub w Twojej rodzinie są dzieci, wybierz sprzęty o nieco większych możliwościach - dużą zmywarkę i lodówkę oraz standardową płytę z 4 palnikami. Ogranicza Cię budżet, przestrzeń, a z kuchni planujesz korzystać przy okazji parzenia porannej kawy? Możesz zastąpić standardowe sprzęty mniejszymi i bardziej kompaktowymi (mała zmywarka i płyta na 2 stanowiska spokojnie wystarczy). 

Jak wyposażyć szafki kuchenne? Tutaj ograniczają Cię właściwie jedynie wyobraźnia i portfel. Zacznijmy jednak o najbardziej podstawowych elementach, które wewnątrz kuchennych szafek muszą się według nas znaleźć. 

Krótka lista niezbędnych elementów wyposażenia kuchni: kosze do segregacji śmieci, organizatory do szuflad, oświetlenie podszafkowe i zamontowane wewnątrz mebli oraz wieszaki na odkurzacz i mop. 

Krok 5 - wycena i zakup 

Masz wątpliwości, czy stworzony przez Ciebie projekt kuchni jest optymalny? Skonsultuj go w sklepie. Sprzedawca nie tylko doradzi w sprawie ergonomii projektu, ale także w razie potrzeby uzupełni listę o brakujące elementy. Często, projektując kuchnię modułową zapominamy o rzeczach oczywistych, które w przypadku zakupu mebli modułowych IKEA są dodatkowo płatne - zawiasy, zaślepki czy elementy montażu. 

Po zakończeniu projektowania kuchni planner IKEA wygeneruje gotową listę produktów wraz z wyceną. Po zakupie skompletowany sprzęt można zamówić z dostawą do domu. 

Udostępnij post:
Nasze fronty są spersonalizowaną, ale przystępną cenowo rzemieślniczą alternatywą dla ujednoliconej produkcji. Rezultatem jest kuchnia będąca połączeniem podstawowych elementów IKEA METOD i nowoczesnych frontów kuchennych Frontson.
Newsletter
Newsletter
Newsletter
Frontson © 2022 – 2024 All Rights Reserved
Wykonanie: expertwww.pl
crosschevron-downchevron-leftchevron-right