24 października, 2021

Jak dobrać zmywarkę do szafek IKEA?

Planujesz zakup nowej kuchni lub chciałbyś odświeżyć wygląd starej? Zanim sięgniesz po plannera IKEA lub zechcesz złożyć zamówienie u nas, musisz dokonać bardzo szczegółowego pomiaru.

Niezależnie od tego, czy zmywanie jest dla Ciebie zmorą czy przyjemnością, żyjemy w czasach, kiedy ekologia przestaje być trendem, a staje się koniecznością Jeśli gotujesz i brudzisz naczynia, a los planety oraz koszty zużycia wody nie są Ci obojętne, powinieneś zaprzyjaźnić się ze zmywarką. Wykorzystuje ona średnio 3 razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego i w perspektywie czasu stanowi rozwiązanie, które pozwala oszczędzić dużo czasu i cennego zasobu, jakim jest woda. 

Jeśli przed Tobą wyposażenie kuchni od zera lub remont, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą dobrać do szafek kuchennych IKEA odpowiednią zmywarkę. Stając przed decyzją zakupu sprzętu do kuchni IKEA METOD, pamiętaj, że fronty i korpusy kuchennej zabudowy szwedzkiego producenta nie mają przyjętej za "standardową" wysokości 72 cm, tylko 80 cm. W praktyce wynika z tego, że front od zmywarki będzie się opierał o dół cokołu uniemożliwiając jej pełne otwarcie pod kątem 90 stopni. W takiej sytuacji wyjazd wózka z koszykiem i komfortowy załadunek zmywarki będą niemożliwe. O ile kupując wraz kuchnią zmywarkę z IKEA, unikniemy tego problemu, o tyle wybierając sprzęt ulubionego producenta, musimy liczyć się z konsekwencjami tego wyboru, do których może należeć utrudniony montaż. Jak uniknąć kłopotów?

Zakup dowolnej zmywarki i bezproblemowy montaż 

Kupujemy zmywarkę o wymiarach, które pozwolą wpasować ją w zabudowę IKEA na oryginalnym systemie montażowym, bez konieczności stosowania protez, takich jak dodatkowe prowadnice czy łamany blat. Stosując takie rozwiązanie, musimy przy zakupie zmywarki zwrócić uwagę na kilka kluczowych wymiarów.  

Zmywarka przeznaczona do zabudowy nie ma żadnej dedykowanej szafki. Montuje się ją w pustej przestrzeni między szafkami i przykręca do ich boków oraz górnego blatu na kątownikach, po uprzednim podniesieniu i wypoziomowaniu. Ważny jest więc wybór miejsca pod urządzenie – musi znajdować się ono między dwoma szafkami, w przestrzeni o szerokości 600 mm i głębokości min 550 mm. Kupując zmywarkę zwróćmy uwagę na możliwość regulacji jej wysokości zarówno z przodu jak i z tyłu do prawie 900 mm. Najważniejsze wymiary, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy z IKEA, to: - odległość od dolnego frontu zmywarki ukrytego za cokołem do frontu szafki powinna wynosić 13 cm  - wysokość drzwi musi wynosić od 670 do 825 mm - wtedy zmywarka będzie pasowała na oryginalnym systemie montażowym, bez żadnych dodatkowych szyn.

Kupno zmywarki w IKEA 

Wraz z systemem mebli kuchennych możemy kupić do pary zmywarkę w IKEA (TALLBODA, RENODLAD, TILLREDA, PROFFSIG, RENGÖRA, DISKAD, HYGIENISK LAGAN) i problem mamy z głowy. Wszystko pasuje i działa bez zarzutu.

Kupno zmywarki poza IKEA i zastosowanie zawiasu ślizgowego 

Możemy też kupić dowolną zmywarkę spoza IKEA oraz dodatkowe prowadnice, które umożliwią stosowny montaż, np.: BEHJÄLPLIG, IKEA [349 zł] lub system przesuwny adapt-r, [468 zł]. Jest to jednak dodatkowy koszt, a prowadnice po pewnym czasie mogą zacząć skrzypieć. W Internecie pojawiają się też głosy, że zawias pod wpływem ciężaru może samoczynnie się obniżać. Jest to zatem najbardziej ryzykowne i najmniej przez as rekomendowane rozwiązanie.  

Zwróć uwagę na lokalizację instalacji 

Aby montaż zmywarki poszedł gładko, rekomendujemy nie instalować przyłączy tuż za zmywarką, lecz na przykład pod zlokalizowanym obok zlewem. Umiejscowienie instalacji bezpośrednio za urządzeniem może skutkować problemami z jej dosunięciem. Jest to też niepraktyczne - w razie awarii lub potrzeby zakręcenia wody, będziemy zmuszeni do wyjmowania całej zmywarki.

Udostępnij post:
Nasze fronty są spersonalizowaną, ale przystępną cenowo rzemieślniczą alternatywą dla ujednoliconej produkcji. Rezultatem jest kuchnia będąca połączeniem podstawowych elementów IKEA METOD i nowoczesnych frontów kuchennych Frontson.
Newsletter
Newsletter
Newsletter
Frontson © 2022 – 2024 All Rights Reserved
Wykonanie: expertwww.pl
crosschevron-downchevron-leftchevron-right